Kilka słów o nas…

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna im. J. Dąbrowskiego w Kruszewni powstała 30 czerwca 1952 r. kiedy 19 Członków założycieli podpisało statut spółdzielni. Na 34 ha gruntów wkładowych rozpoczęto działalność rolną prowadząc produkcję roślinną i zwierzęcą. Pierwszym Przewodniczącym Zarządu był Pan Walenty Matela, następnym w latach 1960 do 1977 Pan Józef Konieczny.

Spółdzielnia systematycznie zwiększała obszar na którym gospodarowała i tak w roku 1990 posiadaliśmy już 327 ha i coraz większą ilość Członków. Początkowe lata działalności były bardzo ciężkie zwłaszcza lata pięćdziesiąte w których nie były możliwe żadne inwestycje.

Początek inwestycji i rozwoju spółdzielni to lata sześćdziesiąte. W latach 1960 – 1967 wybudowano wodociąg aby mieszkańcy Kruszewni mogli mieć wreszcie bieżącą wodę, stację i magazyn paliw, magazyn nawozów oraz oborę udojową.

W roku 1977 Przewodniczącym Zarządu został Pan Adam Kusz, dzięki któremu postała hydrofornia do wybudowanego wcześniej wodociągu, tuczarnia, cielętnik, magazyn zbożowy, warsztat, wiata na maszyny rolnicze, budynek mieszkalny dla członków spółdzielni, budynek gospodarczy, magazyn pasz oraz zmodernizowano chlewnie. W latach kadencji Pana Kusza powstała też Masarnia, która przez pierwsze lata prosperowała w wynajmowanym budynku w miejscowości Rabowice.

W roku 1992 Przewodniczącym Zarządu został Pan Kazimierz Dworczak, który do dzisiaj pełni funkcję Prezesa Zarządu. Lata dziewięćdziesiąte okazały się bardzo trudne dla spółdzielczości, znacznie zmniejszyła się ilość zatrudnionych członków jak i areał, na którym spółdzielnia gospodarowała. Część starszych członków wycofała grunt wkładowy a część ziemi sprzedano na działki budowlane. Mimo trudności spółdzielnia się rozwijała, w roku 2001 wyremontowano budynki gospodarcze,  pałac, w którym spółdzielnia ma swoją siedzibę oraz mieszkania dla pracowników. Zakupiono też nowy sprzęt rolniczy taki jak  siewnik zbożowy, agregat uprawowy, opryskiwacz, dwa ciągniki oraz kombajn zbożowy. W 2001 r. padła też najważniejsza z decyzji mianowicie postanowiono wybudować własną nowoczesną masarnię na terenie Kruszewni. Budowa ta była największą i najtrudniejszą w dziejach spółdzielni gdyż masarnia miała być w pełni nowoczesna i spełniać wymogi Unii Europejskiej. Dzięki nowemu obiektowi znacznie zwiększyły się możliwości produkcyjne dzięki czemu możliwe było otwarcie kolejnych sklepów firmowych, których ilość z biegiem lat wielokrotnie się zmieniała. W latach 2001-2005 działalność spółdzielni skupiała się na produkcji masarskiej, hodowli trzody chlewnej, uprawie zbóż oraz dostawie wody.

W 2005 r. Zarząd znowu postanowił wzbogacić swoje usługi tym razem o gastronomię. Decyzją Zarządu i Członków powstała nasza pierwsza restauracja, która początkowo mieściła się przy ul. Grudzińskiego w Swarzędzu a następnie w Paczkowie przy ul. Zapłocie 6. Następnymi punktami był Bar Zakładowy przy ul. Rabowickiej w Swarzędzu,  Stołówka Szkolna, która prosperowała w Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu, Restauracja Pracownicza dla pracowników firmy Jeronimo Martins Polska S.A w Kostrzynie oraz Pub „Arenka Między Nami” który docelowo stał się Pubem BARRIO  znajdującym się przy ul. Kosynierów 1 w Swarzędzu przy Pływalni „Wodny Raj”.

Obecnie spółdzielnia prosperuje na 132 ha zajmuje się uprawą zbóż, zaopatrywaniem w wodę mieszkańców Kruszewni części Rabowic i Zalasewa oraz prowadzi Pub BARRIO nad swarzędzkim jeziorem.